advokat-dtp

Адвокат по ДТП

Останнім часом транспорт стає невід’ємним об’єктом в нашому суспільстві. Вже не можна уявити планету без вантажівок, автобусів і легкових автомобілів. Транспортна система перетворилася в складову частину всесвітньої глобалізації та прогресу. Україна, як держава з великою дорожньою інфраструктурою тут не виняток. Поширене використання автомобільного транспорту несе в собі і негативні наслідки. Найбільш серйозне — це проблема дорожньо-транспортних пригод (ДТП). Порушення правил безпеки дорожнього руху мають підвищену суспільну небезпеку. В результаті автомобільних аварій наноситися непоправна шкода здоров’ю і майну людини.

Статистика дорожньо-транспортних пригод просто вражає своїм зростанням.

статистика дтп

Правові відносини, які пов’язані із зіткненням транспортних засобів дуже не прості. Щоб відстояти свої права і інтереси, автолюбителі нерідко вдаються до допомоги юриста. Адвокат по ДТП, здійснюючи захист у кримінальних та адміністративних справах, повинен не тільки вміти аналізувати зміст ст. 124 КУпАП та ст. 286 КК України, а й добре знати Правила дорожнього руху України. Іноді участь в розгляді справ даної категорії передбачає необхідність ознайомлення з пристроєм автомобіля, його окремих агрегатів, особливостей експлуатації.

Що представляють собою послуги адвоката по ДТП:

 • консультація адвоката з питань, пов’язаних з ДТП (в телефонному режимі безкоштовно);
 • юридичний супровід справи;
 • побудова доказової бази і підготовка справи до суду;
 • захист в кримінальному процесі;
 • представництво інтересів потерпілих в ДТП;
 • оскарження протоколу поліції;
 • оскарження постанов (штрафів) поліції;
 • стягнення шкоди внаслідок ДТП;
 • представництво інтересів клієнта перед страховою компанією;
 • стягнення страхового відшкодування внаслідок ДТП;
 • врегулювання суперечок з Моторно-транспортним страховим бюро України (МТСБУ);
 • та інші послуги пов’язані з ДТП.

При скоєнні ДТП можна виділити два типи відповідальності: адміністративну і кримінальну.

1) Кримінальна відповідальність.

accidentУ Кримінальному кодексі України відповідальність за злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту передбачена статтями 276 — 292 (розділ XI). Одним з найбільш частих правопорушень у цій сфері є        ст. 286 КК України — порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами.

Склад злочину по ст. 286 КК України виглядає наступним чином:

 • Основним безпосереднім об’єктом злочину є безпека руху та експлуатація автомобільного та інших видів транспорту, а його додатковим обов’язковим об’єктом — життя і здоров’я людини.
 • Об’єктивна сторона злочину включає такі обов’язкові ознаки:  1) діяння, 2) обстановка, 3) наслідки та 4) причинний зв’язок між діянням і наслідками.
 • Суб’єктом злочину визнається особа, яка керує транспортним засобом, незалежно від того, чи має воно на це право.
 • Суб’єктивна сторона злочину характеризується необережною формою вини, що визначається характером відносини винного до наслідків. Дія або бездіяльність, при порушенні правил безпеки руху або експлуатації транспорту, може бути як умисною, так і необережною.

Кваліфікуючою ознакою злочину за ч. 2 ст. 286 КК України є заподіяння в результаті порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту тяжкого тілесного ушкодження або смерті потерпілого.

Кваліфікуючою ознакою злочину за ч. З ст. 286 КК України є заподіяння в результаті порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту загибелі кількох людей.

Примітка: під транспортними засобами в цій статті, а також статтях 287, 289 і 290 КК слід розуміти: всі види автомобілів, трактори та інші самохідні машини, трамваї і тролейбуси, а також мотоцикли та інші механічні транспортні засоби.

Як можна побачити, склад цього злочину характерний поєднанням двох елементів: з одного боку, порушення певних правил дорожнього руху; з іншого, як наслідок цього, тілесні ушкодження або загибель людей і значних матеріальних збитків майну.

Щоб правильно захистити себе і досягти необхідного результату в кримінальному провадженні, не слід нехтувати послугами адвоката. Залежно від обставин кейса, адвокат може допомогти закрити кримінальну справу, посприяти винесенню виправдувального вироку або отриманню мінімального покарання.

2) Адміністративна відповідальність.

shtraf-kupapАдміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Основним нормативно-правовим актом у цій сфері є Кодекс України про адміністративні правопорушення (КУпАП), додатковими — міжгалузеві законодавчі акти. Адміністративна відповідальність, передбачена Кодексом, настає при порушеннях ПДР, якщо дії винного не становлять великої небезпеки і не тягнуть за собою тяжкі наслідки для постраждалих при ДТП або значних матеріальних збитків.

Статтею 268 КУпАП передбачено право особи при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката. У розгляді справ про адміністративне правопорушення можуть брати участь адвокат або інший фахівець у галузі права. Ці особи мають право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; за дорученням особи, яка його запросила, від імені такої особи подавати скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу, а також мають інші права, передбачені законами України.

Топ 5 порушень Правил дорожнього руху:

 1. Перевищення встановлених обмежень швидкості руху, проїзд на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху та порушення інших правил дорожнього руху (Ст.122 КУпАП);
 2. Керування транспортним засобом особою, яка не має відповідних документів на право керування таким транспортним засобом або не пред’явлення їх для перевіркиабо або стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами (Ст.126 КУпАП);
 3. Невиконання водієм вимог про зупинку (Ст.122-2 КУпАП);
 4. Керування транспортним засобом особою, яка перебуває в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп’яніння, або під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції (ч.1 ст. 130 КУпАП). Про тактику захисту за даним видом правопорушень читайте тут;
 5. Порушення Правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна (ст. 124 КУпАП)

Більш докладно про те, як оскаржити протокол про адміністративне правопорушення, можна прочитати на цій сторінці блогу.

Давайте розглянемо найбільш частіше порушення — це ст. 124 КУпАП, порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів або іншого майна.

По-перше, головна умова для залучення до адміністративної відповідальності — це наявність складу адміністративного правопорушення по ст. 124 КУпАП.

Склад по ст. 124 КУпАП:

Об’єкт — суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Оскільки вказане правопорушення спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, об’єктом правопорушень, передбачених зазначеною статтею, будуть також суспільні відносини в сфері власності.

Об’єктивна сторона — порушення правил дорожнього руху і характеризується настанням наслідків у вигляді майнової шкоди.

Суб’єктивна сторона — наявність провини, у формі умислу або необережності.

Суб’єкт — водій транспортного засобу.

По-друге, щоб правильно розібрати справу, необхідно визначитися з наступними питаннями:

 • наявність події адміністративного правопорушення;
 • особа, яка вчинила протиправне діяння (бездіяльність), за яке КУпАП передбачена адміністративна відповідальність;
 • винність особи у вчиненні адміністративного правопорушення;
 • обставини, що пом’якшують або обтяжують адміністративну відповідальність;
 • характер і розмір збитків, викликаних адміністративним правопорушенням;
 • обставини, що виключають провадження у справі про адміністративне правопорушення;
 • інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, а також причини і умови вчинення адміністративного правопорушення.

Після встановлення того, що подія мала місце і є належний суб’єкт, який притягається до адміністративної відповідальності, необхідно встановити вину водія. Вина встановлюється на основі наявних в матеріалах справи доказах.

Доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, якого притягають до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновками експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозаписами або засобами фото- кінозйомки, відеозаписами, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення ещей і документів, а також іншим.

Відповідно до п. 4.1 Рішення Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року № 23-рп / 2010, адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах і правової презумпції, зумовленої визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.

Слід пам’ятати, що обов’язок по збору доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

Від того, чи визнають водія винним у порушенні правил дорожнього руху по ст. 124 КУпАП, залежить чи буде він відшкодовувати збиток потерпілій стороні.

3) Цивільно-правова відповідальність.

civil Наслідком ДТП є заподіяння майнової та/або моральної шкоди. У деяких випадках, в результаті ДТП шкода може бути завдана також життю і здоров’ю людини. У зв’язку з великою кількістю дорожньо-транспортних пригод в Україні, проблема відшкодування шкоди, заподіяної в результаті ДТП, залишається актуальною постійно.

За загальним правилом, цивільно-правова відповідальність настає за наявності таких умов (підстав): протиправність діяння, нанесення шкоди, наявність провини, причинно-наслідковий зв’язок.

Стаття 1166 Цивільного кодексу України говорить про те, що майнову шкоду, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка заподіяла таку шкоду.

Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об’єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпека (ст. 1187 ЦК України).

Матеріальний збиток, нанесений вашому майну, визначається експертами оцінювачами шляхом складання відповідного висновку або звіту. При розгляді справи в суді, також може бути призначена судова автотоварознавча експертиза. Отже, звертаючись з позовною заявою до суду, в обов’язковому порядку необхідно встановити вартість збитку. Тому, важливим доказом є наявність всіх платіжних документів щодо ремонту авто, якщо таке було проведене. Перелік доказів, необхідних при зверненні з даною категорією справ, не є вичерпним, кожна ситуація індивідуальна і вимагає відповідного підходу.

Закон України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» говорить про те, що при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю , здоров’ю або майну третьої особи.

Що говорить практика судів в цьому питанні.

Однак діюча судова практика говорить про те, що якщо потерпіла сторона вирішить стягнути суму збитку безпосередньо з винуватця ДТП, то це її беззаперечне право.

Ось один з висновків Верховного суду з цього питання: «При цьому потерпілому, як кредитору, належить право вимоги в обох видах зобов’язань — деліктному і договірному. Він вільно, на власний розсуд вибирає спосіб здійснення свого права:

а) шляхом звернення вимоги виключно до особи, яка заподіяла шкоду, про відшкодування цієї шкоди;

б) шляхом звернення до страховика, у якого особа, яка завдала шкоди, застрахувала свою цивільну відповідальність, з вимогою про виплату страхового відшкодування;

в) шляхом звернення до страховика і в подальшому на-віч, яка завдала шкоди, при наявності передбачених статтею тисячу сто дев’яносто дві ГК України підстав».

Тобто, необхідно відповідально підійти до вибору страхової компанії, щоб не потрібно було в регресних порядку стягувати суму страхового відшкодування. Як бачимо, суб’єктивним умовою цивільно-правової відповідальності, як і будь-якій юридичній відповідальності, є вина. Те ж саме стосується і шкоди, яка виникла в результаті зіткнення транспортних засобів.

Зміст даної статті — це лише невелика частина інформації в справах, пов’язаних з ДТП. Не бійтеся скористатися правовою допомогою або консультацією адвоката, щоб належним чином захистити свої права і інтереси.

У разі виникнення юридичних питань, пов’язаних з ДТП, Ви можете безкоштовно за номером телефону (099) -022-27-45 проконсультуватися у адвоката в Ermakovlawyer.

З повагою,
Адвокат Єрмаков М.В.

Метки: