европейский суд

ЄСПЛ перейшов до рішучих дій через невиконання Україною рішень судів

Європейський суд з прав людини вилучив понад 12 тис. Заяв український з реєстру справ, скориставшись повноваженнями за статтею 37 § 1 (c) Конвенції про права людини.
Ці справи стосуються невиконання або несвоєчасного виконання рішень українських судів, які винесли на користь скаржників, і відсутність механізму, як можна усунути такі недоліки.
Свої дії в ЄСПЛ пояснили тим, що в 2009 році суд виніс пілотне рішення у справі «Іванов проти України», де констатовано невиконання рішень українських судів. Тоді Європейський суд у своєму пілотному рішенні зобов’язав Україну ефективний засіб правового захисту, який би забезпечив адекватний та достатній захист від невиконання або затримки у виконанні рішень національного суду, за виконання якого вона несе відповідальність відповідно до принципів, встановлених практикою Європейського суду з прав людини. Однак рішення у справі досі не виконано, а за цей час ЄСПЛ розглянув понад 14 000 подібних скарг від українців про невиконання судових рішень.
ЄСПЛ констатував, що проблема невиконання рішень України до цих пір не вирішена, а кількість скарг про невиконання рішень в ЄСПЛ продовжує рости. Тому Європейський суд вирішив призупинити розгляд таких скарг і передати їх до Комітету Міністрів Ради Європи, щоб уже там вирішували, як забезпечити виконання Україною рішень судів.